DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu

Adet Düzensizliği Nedenleri Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir

Adet Düzensizliği Nedenleri Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir
18.07.2020
205
A+
A-

Adet Görmek Ne Demektir

Adet görmek ne demektir? Rahim içindeki dokuların östrojen ve progesteron hormonlarının etkisiyle kanama yolu ile boşalmasına, dökülmesine adet görmek denilmektedir. Adet düzeni normali 24 ila 35 gün arasında olmalıdır. Hesaplama yaparken kanamalı günlerin de temiz kalınan günlere ilave edildiğini unutmayınız. Sağlıklı bir kadında kanamalı geçen gün sayısı ortalama 4-7 gündür. Kadınların her ay adet görmesi, hormonlarının düzenli çalıştığının kanıtıdır. İlk adet görülmesi üzerine geçen 1-2 yıl boyunca adet düzeninde aksamalar olması normaldir. Ancak bir iki yıl sonra adet kanamalarının döngüsünün belli bir düzen içinde olması gerekmektedir. Ayrıca adet periyotlarındaki düzensizlik menopoz dönemi yaklaşırken de görülmektedir. Adet görmenin tamamen durduğu dönemler ise hamilelik, emzirme ve menopoz dönemleridir.

Adet Düzensizliği Belirtileri

Adet düzensizliği belirtileri hakkında bilgi edinmek çok önemlidir. Adet döngüsünün kadınların fiziksel ve biyolojik özelliklerine bağlı olarak değişebileceği bilinen bir gerçektir. Eğer şüpheleriniz var ise adet gününüzün ne zaman başladığını ve ne zaman bittiğini mutlaka not ederek işe başlayın. Adet dönemi boyunca kullandığınız ped ya da tampon sayısını günlük olarak notlarınıza yazın. Cinsel ilişki sonrası kanama olduysa, ya da herhangi bir beklenmedik durum ile karşılaştıysanız not edin. Notlarınızdan elde edeceğiniz bilgiler ışığında doktorunuzun adet anormalliği veya düzensizliği teşhisi koyması daha kolay olacaktır. Peki, anormal adet veya adet düzensizliği yaşadığınızı nasıl anlarsınız? Adet düzensizliği belirtileri nelerdir? Birlikte görelim.

 • Kanama süresi 21 günden az, 35 günden uzun sürmesi
 • Ardı ardına 3 dönem adet görülememesi
 • Kanama miktarı çok az veya çok fazla olması
 • Kanama 8 günden uzun sürmesi
 • Şiddetli sancı, ağrı, kramp ve kusma ile birlikte adet görülmesi
 • Cinsel ilişki sonrası kanama görülmesi

Not: Doğum kontrol hapı ve spiral kullanımından kaynaklı adet kanamaları miktarında azalma görülmesi normaldir.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adet düzensizliğinin nedenlerini genel olarak sayacak olursak:

 1. Doğum Kontrol Hapları: Yumurtalıkların yumurta bırakmasını önleyerek, üremeyi engelleyen özel haplardır. Doğum kontrol haplarının düzensiz kullanılması ve keyfi bırakılması adet döngüsünü ve düzenini bozabilir.
 2. Stres: Psikolojik anlamda gerginlikler, kaygı düzeyinin yüksek olması adet düzenine etki edebilir.
 3. Rahim İçi Miyom Ve Polipler: Rahim içinde ve rahim duvarında yer alan, kanserli olmayan küçük oluşumlar veya küçük tümörlerdir. İyi huylu olmalarının yanı sıra adet düzenine etki edebilirler.
 4. Endometriozis: Adet ile birlikte atılması gereken dokunun yumurtalık dışında oluşmuş olmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Adet düzenine olumsuz etkisi olduğu gibi cinsel ilişki esnasında ağrı, adet öncesi ve sonrası şiddetli sancılara sebep olabilir.
 5. Pelvik Hastalığı: Bakteriyel bir enfeksiyon, iltihap cinsidir. Bu enfeksiyon cinsel ilişki esnasında vajinaya girebileceği gibi, düşük, kürtaj gibi müdahalelerde de mikrop vajinaya girebilir. Bu iltihaplanma etkisiyle adet düzensizliği, vajinada kötü koku, ağrı, bulantı, kusma ve ağır vajina akıntısı gibi sorunlar oluşabilmektedir.
 6. Polikistik Over Sendromu: Erkeklik hormonunun normalden çok salgılanması sonucu adet düzensizliğine ve onlarca kist oluşumuna sebep olmaktadır. Bu durum genellikle kısırlık, aşırı kilo ve aşırı kıllanma ile birlikte görülmektedir.
 7. Beslenme: Çok fazla ve hızlı bir şekilde kilo alma ve kilo verme, yeterli derecede iyi ve kaliteli beslenememe, düşük kalorili diyet programları ve egzersiz düzenlerinin değişikliği adet düzensizliğini tetiklemektedir.

Adet düzensizliğinin diğer etkenleri;

 • Karaciğer sirozu
 • Tiroit sorunları
 • Rahim kanseri
 • Aşırı egzersiz programı
 • Aşırı kilo alımı ve kilo verilmesi
 • Anti-deprasan ilaç kullanımı
 • Östrojen ve androjen hormon dengesizliği
 • Rahim astarındaki sorunlar
 • Kan sulandırıcı ilaçlar

Ayda İki Kez Adet Görme

Aynı dönem içinde iki kez adet görmek, normal şartlar altında değilse de adet düzensizliği yaşayan kadınlarda sık rastlanabilen bir durumdur. Adet düzeni olan kişiler için de yıl içerisindeki sıkça olmadığı sürece normal karşılanabilir. Ancak mevsimsel ve psikolojik etkenlerden kaynaklanan aynı dönem içinde iki kez adet görmek, bazen de çok ciddi problemlerin habercisi olabilir.  Ayda iki kez adet görmek çoğu kadını üzen, tedirgin eden ve kaygı uyandıran bir durumdur. Adet döngüsünde rahim dışında oluşan kanamalardan dolayı oluşmaktadırlar. Dolayısıyla normal adet kanaması ile karıştırılmamalıdırlar. Vajina bölgesindeki rahatsızlıklardan kaynaklandığı bilinmektedir. Bunun dışında aşırı stres, cinsel ilişki, hormonsal bozukluklar bu kanamalara sebep olabilmektedir. Ayda iki kez adet görme çok sık tekrarlanırsa mutlaka bir jinekoloğa görünerek tedavi olmak gerektiğini unutmayınız. Erken teşhisler tedavi için her zaman avantaj sağlamaktadır.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir? Öncelikle adet döngünüzü kontrol etmek çok önemlidir. Arada bazı aksamalar olabileceğini göz önünde bulundurarak, düzensizliklerin birkaç ay tekrarladığını ve adet döngüsünün anormal seviyede bozulduğunun farkına vardığınızda hemen hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Adet düzensizliğine sebep olan sorunun kaynağını ortaya koymak için doktorunuz tarafından öncelikle jinekolojik muayene, daha sonra ultrason muayenesi yapılmalıdır. Eğer doktorunuz gerekli görürse MR, tomografi ve hsg ölçümlerine de bakılmasını isteyebilir. Ayrıca yumurtalıktan ve özellikle tiroid bezinden salgılanan hormonların ölçümüne bakmak, kesin teşhisi koymada yardımcı olacak verileri sağlayacaktır. Hormonsal ölçümleriniz yapılırken adet döngüsünün 2-4. günlerinin tercih edildiğini hatırlatmak isteriz. Yapılan tetkikler neticesinde problemin kaynağının anatomik olduğu doktor tarafından teşhis edilirse cerrahi müdahale gerekebilir.

 • Fazla kanama şikâyeti varsa hormon içermeyen ilaç ve ağrı kesici ilaç tedavisi ile kanama azaltılabilir.
 • Kanama şikâyetinin yanı sıra gebelikten korunmak isteyen kadınlara hormonlu spiral takılabilir.
 • Tiroit hormonunun dengesizliği, süt salgılayan hormonun yüksekliği söz konusuysa medikal veya cerrahi müdahale yapılabilir.
 • Enfeksiyon, iltihap varsa tedavi edilebilir.
 • Yerinden kaymış spiralden kaynaklanan kanama ile ilgili sorunlar varsa spiral çekilerek giderilebilir.
 • Rahim ağzında veya rahim içinde oluşan polipler varsa cerrahi müdahale ile alınabilir.
 • Rahim içinde yapışıklık varsa cerrahi müdahale ile düzeltmeler yapılabilir.
 • Rahimde oluşan miyomlar sayesinde şiddetli kanama ilaç tedavisiyle durdurulamıyorsa cerrahi müdahale ile miyomların alınması veya rahmin alınması ile tedavi sağlanabilir.
 • Polikistikover sendromunda ilaç tedavisi yapılır. İlaç tedavisine cevap vermezse kistlerin veya yumurtalığın alınması ile tedavi edilebilir. Kadının muayenesi sırasında anormallik saptanmazsa östrojen, progesteron içeren hormon ilaçları ile ya da doğum kontrolünü sağlayan ilaçlar ile adet döngüsünün düzeni sağlanmaya çalışılır.

Adet düzensizliğinin sebeplerini araştırmak ve sebep olan unsurlara uygun tedavi yöntemi uygulamak esastır. Tetkik sonuçlarında patolojik herhangi bir duruma rastlanmaz ise ilaç ile tedavi edilmektedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.