DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bebeklerde Kolik Nedir Neden Olur Tedavisi

Bebeklerde Kolik Nedir Neden Olur Tedavisi
01.05.2020
145
A+
A-

Bebeklerde Kolik Nedir

Yeni doğan bebeklerde görülen kolik; haftada en az 3 gün görülebilen ve 3 saatten fazla süren huzursuzluk ve ağlamasıdır. Bu ağlama krizlerinin 3 haftadan uzun sürmesi durumunda bir uzmana danışılmalıdır. Kolik durumu yeni doğan bebeklerin %5 ile %25 arasında görülür. Kolik genellikle bebek doğduktan sonra 2. ya da 3. hafta sonrası belirti göstermeye başlar. Bebeklerde kolik ağlaması genellikle akşam üstü saatlerde görülmektedir. Ayrıca bebeklerde gaz sancısı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz tıklayınız.

Kolik Belirtileri Nelerdir

Bebeklerin normal ağlamasından farklı belirtiler gösterir kolik ağlaması. Kolik nöbetleri saatlerce sürebilir. Kolik bir bebek durmadan saatlerce ağlayabilir. Kolik nöbetleri genellikle akşam saatlerinde başlar. Nöbetler her gün ya da gün aşırı gelişir.

Kolik bebeklerde  bebeğin yüzünde sanki ağrı çekiyormuş gibi bir ifade olur. Karnını çekerek avuçlarını da sıkar. Bebeğin kolik ağlaması yüksek seslidir.

Bebek yoruluncaya kadar ağlamasını sürdürebilir. Eğer gaz çıkarırsa ağlama kesilebilir.

Kolik ağlamasında bebeğin yüzü kızarır

Ağlarken bacaklarını da karnına doğru çeker.

Kolik ağlamasında bebeğin beslenmesi de etkilenir. Meme emerken sakinleşen bir bebek kolik nöbetinde meme de emmek istemez. Bazı durumlarda memeyi emdikten sonra uyuyan bebek ağlama nöbeti geldiği zaman uykusundan uyanabilir.

Bebeklerden doğduktan 2 ya da 3 hafta sonra başlayan kolik 3 ya da 4. ayında sonra erer. Ancak bebeğin sağlıklı olmasına rağmen şiddetli şekilde ağlaması aileleri oldukça tedirgin eder.

Özet olarak kolik belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Huzursuzluk
  • Çığlık şeklinde ağlama krizleri
  • Yüz ve boyun bölgesinde kızarıklık
  • Bebeğin yüzünde sızlanma ifadesi
  • Ağlama esnasında bebeğin bacaklarını içe doğru çekmesi veya bükmesi
  • Ağlarken kendini sıkarak elini yumruk yapma
  • Karın bölgesinde sertleşme
  • Bebeğin vücudunu geriye doğru ters yay gibi germesi

Bebeklerde Kolik Neden Olur

bebeklerde kolik neden olur

Bebekler ağlar evet ama kolik çok daha şiddetlidir ve bebek saatlerce durmadan ağlayabilir. Bu durumun bazı nedenleri olabilir. Bebeğinizin karnı doyduğu ya da altı alındığı halde şiddetli ağlamaları devam ediyorsa nedenlerine bakmak gerekir. Bir bebeğin şiddetli şekilde ağlamasının çeşitli nedenleri olabilir.  Kolik nedenleri henüz tam olarak kesinlik kazanamamıştır. Ağlamanın süresi ve bu sürenin artış gösterip göstermediği önem taşır. Bebeklerin çok ağlamasının bazı nedenleri  vardır. Şimdi dilerseniz gelin hep birlikte bebeklerde kolik neden olur sorusunun cevaplarına bir göz atıp inceleyelim;

Bağırsakların Çalışma Durumu; Bebeklerin çok ağlamasında bağırsakların az ya da çok çalışması önem taşır. Bebeğin bağırsaklarının çok çalışması kramplara neden olabilir ve bebek rahatsızlık duyarak çok ağlar. Bebeğin bağırsağının çok çalışması kadar az çalışması da bebeği rahatsız ederek şiddeti ağlama nöbetleri geçirmesine neden olur. Bebeğin bağırsaklarının az çalışması nedeniyle bağırsaklarda hava birikmesi oluşur ve bağırsaklar genişleyerek gaz sıkışması oluşur. Gaz sıkışması bebeğe rahatsızlık vererek canının yanmasına neden olur.

Sinir Sistemi Gelişimi; Bebeğin sinir sistemi henüz tam olarak gelişmediği için ağlamaya başlayan bebek, ağlamasını durdurmayı bilmeyebilir. Bebek şiddetli ağlamayı sürdürebilir.

Psikolojik; Çevre arasında ve kolik olan bebekte yetersiz bağ davranış sorununda  en temel örnektir. Bazı uzmanların görüşüne göre, gebelikte yaşanan fiziksel ve psikolojik sıkıntılar ya da doğumda yaşanan birtakım olumsuz deneyimler kolik gelişimi için risk oluşturmaktadır.

Anormal Fizyoloji; Bazı uzmanlar kolik vakalarında fizyolojik durumunda temel olabileceği görüşünü belirtmektedir. Safra oluşması, karaciğer ve ince bağırsak gibi organlarda anormal durumlar kolik nöbetini tetikleyebilir.

Kolik Diğer Nedenleri; 

Bebeklerde kolik nöbetlerinin diğer nedenleri; emziren annenin sigara içmesi, bazı besinlere karşı gelişen hassasiyet,  fazla hava yutma, az geğirme, çok yemek ya da hızlı yemek gibi durumların herhangi birinden ya da birkaçından birden de kaynaklanabilir.

Bebeklerde Kolik Tedavisi

Bebeklerde kolik nöbetlerinin bir tedavisi yoktur. Kolik nöbetini geçirmek için bazı önlemler alınabilir. Kolik nöbeti başlayan bir bebekte bazı yöntemler işe yarayabilir ya da yaramaz. Bebeğinizin şiddetli ağlamasını geçirmek için bazen gaz çıkarmak ya da karnını doyurmak, emzik ya da masaj gibi evde yapabilecekleriniz ağlamayı durdurabilir bazen de durduramaz.

Bebeğin karnını doyurun; Bebeğinizin karnını mutlaka doyurun, emziriyor ya da biberonla beslemek fark etmez bebeğinizin karnını doyurmalısınız.

Gazının Çıkmasını Sağlayın; Özellikle anne sütünü içtikten sonra bebeklerde gaz olabilir.

Nazikçe Masaj Yapın; Bebeğinizin karın bölgesine nazikçe ovalayın. Bağırsaklara sıkışan gaz dışarı çıkması için harekete geçecektir.

Emzik Verin; Bebekler emzik emerek rahatlayabilirler.

Sarın; Bebeğinizi güvenle sarın.

Sakin Ortam; Bebeğinizi kalabalık ve ışıklı ortamlar rahatsız edebilir. Bulunduğu evi olabildiğinde sakin tutun.

Bebeğinizi Sallayın; Düzenli hareket ettirmek bebeğinizi sakinleştirebilir.

Anne kolik diyetine uygun beslenmeli; Anne sütü ile beslenen ve kolik sorunu olan bebeklerde en etkili tedavi yollarından biri de annenin uygun bir şeklide beslenmesidir. Bunun için anne adayı gaz yapıcı besinlerden ve çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilecek besinlerden uzak durmalıdır. Bu amaçla emziren anneye, lahana, kuru baklagil, çiğ soğan & sarımsak, brokoli, baskın baharatlar, çay, kahve, süt ve süt ürünleri, kabuklu yemiş, meyve, çikolata ve buğday ürünleri gibi gaz yapıcı etkisi yüksek gıdalardan uzak durması tavsiye dilmektedir.

Arabada Gezdirmek; Bebekleri arabada gezdirmek genellikle işe yarar ve uyumalarını sağlayabilir.

Ilık Banyo Yaptırmak; Ilık bir odada ılık suyla yıkanmak bebeğinizin rahatlamasını sağlar.

Bebeklerde Kolik Ne Zaman Geçer

Bebekte kolik olması aileyi oldukça strese sokar. Bebeğin şiddetle ağlaması ve ağlamanın uzun sürmesi aile için de üzüntü yaratır. Ancak kolik bebekler yaklaşık 4 aydan itibaren ağlama nöbetleri azalır. Özellikle ilk bebeklerini kucaklarına alan aileler tecrübeli de olmadıkları için durmadan ağlayan bebekleri karşısında ne yapacaklarını bilemez ve kendilerini suçlu hissedebilirler.

Kolik bebeklerde aile desteği çok önemlidir. Karı koca birbirine destek olmalıdır. Tecrübesine güvendiğiniz akrabalarından ya da arkadaşlarınızdan destek isteyebilirsiniz.

Kolik bebeklerin gelişimine zarar veren bir durum değildir ve geçicidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.