DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu

Beyin Tümörü Nedir Belirtileri Nelerdir

Beyin Tümörü Nedir Belirtileri Nelerdir
31.03.2020
388
A+
A-

Beyin tümörü farklı yaş gruplarında görülebilen erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Beyin tümörünün belirtileri tümör büyüklüğü ve tümörün beynin neresinde olduğuna göre değişmektedir. Beyin tümörü belirtileri nelerdir? Beyin tümörü tedavisi ve beyin tümörü neden olur hakkında detaylı bilgileri aktarmadan önce beyin tümörü nedir onu açıklayalım.

Beyin Tümörü Nedir

Beyin tümörü beyinde bulunan normal hücrelerin büyüyerek anormalleşmesi sonucu iyi huylu ve kötü huylu kitlelerin oluşmasıdır. Beyin tümörü farklı yaşlarda görülebilir yani belli bir yaşın üzerinde kişilerde görülecek diye bir kanı yoktur. Yeni doğmuş bir bebekte ya da orta yaşta da görülebilir.

strong>Beyin tümörleri oluşumu açısından birincil ve ikincil derece olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil derece beyin tümörleri kaynağını beyin hücresinden alan kötü huylu ya da iyi huylu  kistlerdir. İlk çıkış odağı beyin dokusudur. İkincil beyin tümörleri ise vücudun başka bir yerinde olan kanserli dokudan kaynak alır.

İkincil derece beyin tümörleri genellikle vücutta oluşan başka kanser hücresinin beyne sıçraması sonucu oluşur. Beyin tümörü belirtileri tümörün büyüklüğüne göre değişkenlik göstermekle birlikte en sık görülen belirtisi baş ağrısı, hafıza sorunları ve denge kaybı yaşanmasıdır.

Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir

Beyin tümörü beyin içinde bulunan normal hücrelerin fonksiyonlarını kaybederek anormalleşmesi sonucu oluşur. Beyin hücreleri normal seyrinde devam ederken zaman içinde ölür ve yerine yeni hücreler oluşur. Ancak vücudun ihtiyacı olmamasına rağmen yeni beyin hücresi üremesi ve mevcut hücrelerin de yaşamaya devam etmesi hücrelerin birikmesine neden olur. İşte biriken bu hücre dokucu beyin tümörünü oluşturur. Birincil beyin tümörü olan bu biriken hücreler kanserli ya da iyi huylu olabilir.

İyi Huylu Beyin Tümörü; İyi huylu beyin tümöründe kanser hücresi yoktur. Ancak beyin çok hassas bir yapı olduğu için hayati risk oluşturabilirler. Bu kanserli olmayan hücreler diğer dokulara yayılmazlar. İyi huylu beyin tümörleri cerrahi müdahale ile alınır ve tekrar oluşma riski çok azdır. Ayrıca vücudun başka bölgelerine de yayılmazlar.

İyi huylu tümörler kanserli hücre taşımazlar. Ancak doku belli bir büyüklüğe ulaştığında kafatası kemiklerinin esneme özelliği olmadığından tümör beynin başka bölgelerine baskı yapar bu durum önemli sağlık sorunlarına neden olur.  Kanserli olmayan iyi huylu tümörün zamanla kötü huylu tümöre dönüşme ihtimali de bulunur.

Kötü Huylu Beyin Tümörü; Kötü huylu beyin tümörü kanserli hücreler içerir ve daha hızlı büyüyerek gelişir. Kötü huylu beyin tümöründe kanserli hücreler beynin farklı bölgelerine hatta omuriliğe kadar yayılma tehlikesi taşır. Kaynağını vücudun başka bir bölümünde oluşan kanserli hücrelerden alması nedeniyle sadece beyin değil tüm vücutta tümörler oluşabilir.

Beyin Tümörü Dereceleri Nelerdir

Beyin tümörüne neden olan hücreler derece olarak farklılık gösterir. 1. derece tümör; iyi huyludur ve yavaş büyür tümör hücresinin yapısı beyin hücresi ile benzerlik gösterir. 2. derece tümör; kötü huylu tümördür ve büyümesi birinci dereceye göre daha fazladır. 3. derece; Kötü huyludur ve tümöre neden olan hücreler normal beyin hücresinden oldukça farklıdır ve daha hızlı büyürler. 4. derece; Beyin tümörüne neden olan hücreler normal beyin hücrelerinden artık tamamen farklıdır ve hızlıca büyürler.

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir

Beyin tümörü belirtisi tümöre neden olan hücrelerin büyüklüğüne göre değişim gösterir. Hücrenin büyüklüğü ya da birikmeye başladığı alana göre belirtiler ortaya çıkar. Hücreler büyüdükçe beyne baskı yapmaya başlar ve belirtiler kendini gösterir. Beyin tümöründe en sık görülen belirtiler; 

Baş ağrısı; Baş ağrısı genel bir belirtidir. Her baş ağrısını beyin tümörüne bağlamak doğru olmaz. Beyin tümöründen kaynaklanan baş ağrısı genellikle sabah saatlerinde olur Uyanırken baş ağrısıyla uyanmak ve mide bulantısı belirtiler arasındadır. Ayrıca daha önce baş ağrısı yaşamayan ancak son zamanlarda sık sık baş ağrısı yaşanması ve kusma beyin tümörü belirtileri olabilir.

Özellikle sık sık yaşanan baş ağrısını geçiştirmemek gerekir. Beyin tümörü olan 3 hastadan 1’i doktor başvurularında baş ağrısı şikayetiyle başvurmaktadır. Beyin tümöründen kaynaklanan baş ağrıları uzun sürer ve oldukça şiddetlidir. Bunun nedeni tümörün beyne baskı yapmasıdır.

Mide Bulantısı; Beyin tümöründen kaynaklı mide bulantısı sabah saatlerinde oluşur ve kusma ve hıçkırık belirtileri de görülür.

Konuşma ve görmede güçlük; Konuşurken tam kelimeleri söyleyememe, kısa zamanlı unutkanlık ve konuşulan kelimeleri anlamamak gibi belirtiler görülebilir. Beyin tümörü nedeniyle görme bozuklukları, bulanık görme ve çift görme gibi sorunlar oluşabilir.

Denge Kaybı; Beyin tümörü vücutta istem dışı kas seğirmesine ve titremelere neden olabilir. Bu durum genellikle kol ve bacaklarda ortaya çıkar. Beyin tümörü tedavisi başarılı olursa bu belirtilerin geçmesi mümkündür. Fakat bazı durumlarda tümör alınmasına karşın titreme ve seğirmeler sürebilir bunun nedeni beyin dokusunun hasar görmesidir.

Beyin Tümörü Tedavisi

Beyin tümörü tedavisinde tümörün tipi, büyüklüğü, bulunduğu yer gibi durumlar belirleyicidir. Beyin tümörü tedavisi cerrahi, kemoterapi, radyoterapi şeklinde olabilmektedir. Bazı durumlarda bu tedaviler kombinasyon şeklinde yapılabilir.

Cerrahi Tedavi; Beyin tümörü tedavisinde sık olarak kullanılır. Operasyonu beyin cerrahı gerçekleştirir ve tümöre ulaşmak için kafatası açılır.

Radyoterapi; Kanserli hücreler yüksek enerji ışınları ile tahrip edilir ve kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemek için uygulanır. Beyindeki tümöre ve çevresine radyasyon uygulanır.

Kemoterapi; Kanserli hücreler ilaç tedavisi ile kurutulma şeklidir. İlaç tedavisi ağız ya da damar yoluyla alınır. İlaçlar kana karışır ve tüm bedene yayılır. Kemoterapi ilaçları genellikle kürler şeklinde uygulanır.

Gamma Knife: Halk arasında lazerle beyin ameliyatı olarak bilinen gamma knife yöntemi son yıllarda en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Özellikle bazı beyin tümörlerinde açık ameliyat yerine kapalı ameliyat tekniği olarak tercih edilmektedir. Gamma knife yöntemi hem iyi huylu hem de kötü huylu tümörlerde kullanılabilmektedir. Gamma knife yönteminde kafatası açılmadan cerrahi tedavi sağlar. Hasta çok kısa sürede sosyal yaşamına geri dönebilir. Bir gün gibi kısa bir sürede hasta normal yaşantısına geri döner. Bunun yanında gamma knife yönteminde genel anestezi kullanılmadığı için bazı özel durumu olan hastalar için tercih sebebidir. Gamma knife yöntemi şimdilik sadece bazı özel hastaneler ve bazı üniversite hastanelerinde uygulanmaktadır. Dileriz bu yöntem daha pek çok yerde yaygınlaşır.

Beyin Tümörü Neden Olur

Beyin tümörüne neden olan hücrelerin oluşumu tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı risk faktörleri vardır. Vücutta başka bir organda bulunan kanserli hücre beyne sıçrayabilir beyin tümörüne zemin oluşturabilir. Böyle durumlarda ilk bakılan akciğerler olur. Beyin tümörünün hem genetik hem de yaşam şekline bağlı nedenleri olabilir. Radyasyon etkisi, bağışıklık sisteminden kaynaklanan sorunlar da beyin tümörüne neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.