DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4°C
Hafif Kar Yağışlı

Genital uçuk nedir? Nasıl tedavi edilir?

Genital uçuk nedir? Nasıl tedavi edilir?
26.04.2020
850
A+
A-

Dünya üzerinde milyonlarca kişiyi etkileyen genital uçuk, gebelikte bebek sağlığını tehlikeye atan, teşhisi ve tedavisi oldukça zor bir hastalıktır.

Milyonlarca kişiyi etkileyen genital uçuk (genital herpes) HSV isimli virüs yüzünden yaklanılan bir hastalıktır. HSV 1 tipi dudak bölgesinde uçuklara neden olurken, HSV 2 tipi genital bölgelerde enfeksiyona yol açarak uçuk oluşumuna sebep olur. Tüm dünyada yaygın olarak görülen hastalığı kapanların sayısı her yıl artmaktadır. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 45 milyon kişinin bu hastalığa yakalandığını ve ortalama olarak 500 bin kişinin bu rakama eklendiği düşünülmektedir.

Sinsi bir virüs olan HSV’nin yıllarca harekete geçmeden beklediği ve istediği uygun şartlar sağlandığında enfeksiyon yarattığı da bilinmektedir. HSV taşıyıcıları genellikle hastalık belirtilerini doğru teşhis edemediği için çoğunlukla genital uçuk hastası olduğunu fark etmezler. Hastalık belirtileri kişiden kişiye fark gösterdiği için farkındalık etkisi yine düşüş gösterir.

Genital uçuk belirtileri

Cinsel yolla bulaşan genital uçuk, hastalığın kapılmasının ardından kuluçka süresine girer. Kuluçka süresinin ardından bulaştığı kişinin genital bölgelerinde yanma, ağrı ve kaşıntıya yol açar. Kadınlarda vajinal akıntıya yol açan HSV virüsü cinsiyet ayrımı gözetmeden kalça ve bacaklarda da sızılara yol açabilir. Belirtilerin ortaya çıkmasını takriben genital bölgelerde yaralar ortaya çıkar. Kadınlarda bu yaralar vajina ve rahim ağzında oluşabilir. Bu yaralar virüsün gelişme sürecini tamamlamasıyla beraber genellikle iz bırakmadan kaybolur. Virüs bu noktadan itibaren bulaştığı taşıyıcının vücudunda pasif hale gelerek uygun şartları bekler. Hastalık soğuk algınlığı, adet dönemi ya da depresyon gibi durum durumlarda atağa geçebilir.

HSV, uygun şartlara eriştiği anlarda genital bölgelerde tekrar ve tekrar enfeksiyona yol açar. Enfeksiyonlar sırasında genital bölgelerde uçuk benzeri lezyonlar görülebilir olsa da bazı durumlarda bu lezyonlar görülemeyebilir. Virüsün ortaya çıkardığı lezyonların büyük kısmı genelde fark edilemeyen ataklar halinde gerçekleşir. Hastalığın saptanması bu yüzden zordur.

Hastalığın yan etkileri

Hayat kalitesinde büyük düşüşe yol açmayan bir hastalık olan genital herpes, özellikle hamilelik esnasında bebek ölümüne kadar yol açabilen bir hastalıktır. Hamilelik döneminde hastalık atağı başladığı takdirde HSV virüsü anne karnındaki bebeğe bulaşabilir. Hamilelik dönemi bebeğe geçen virüs yüzünden erken doğum gerçekleşebilir. Yine anne karnındayken virüsü kapan yeni doğanlarda nörolojik hasar veya ölüm meydana gelebilir. Ayrıca yeni doğanlarda beyin iltihabı, göz hastalıkları veya döküntü de görülebilir. Doğum öncesi genital herpesten şüphenildiği takdirde sezaryan doğum gerçekleştirilebilir.

Genital uçuk testi nasıl yapılır?

Belirgin lezyonlar hastalığın tespitinde önemli rol oynasa da HSV’nin tespiti için laboratuvar ortamında test yaptırılması en sağlıklı yöntemdir. Lezyonlardan alınacak örnekler laboratuar ortamında viral kültür testine tabi tutularak hastalık saptanabilir. Laboratuar testi pahalı bir test olmasının yanı sıra kesin sonuçlar vermeyebilir. Bu bağlamda hastalık taşıyıcılarına hastalık taşımadığı yönünde tanı konulabilir. Tüm bunlara rağmen HSV virüsünü saptamanın en sağlıklı yolu budur.

HSV varlığına dair bir diğer saptama yöntemi ise kan testi yaptırmaktır. Bu test türünde vücudun geliştirdiği antikorlar incelendiği için vücudun direnç kazanmadığı, vücutta aktif halde bulunan virüslerin tespiti mümkün değildir. Ayrıca kan testiyle beraber HSV’nin iki türünü birbirinden ayırmak da mümkün değildir. Yani dudakta çıkan uçuk ile genital uçuk arasındaki fark ayırt edilemez. HSV 1 ve HSV 2 arasında ayrım yapabilen testler geliştirilmiş olsa da henüz yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Genital uçuk nasıl tedavi edilir?

Viral bir hastalık olan herpes, bakterilere karşı kullanılan antibiyotiklerle tedavi edilemez. Tedavi için kullanılan çeşitli ilaçlar bulunsa da bu ilaçların hastalığı tam olarak tedavi edebildiğini söylemek doğru değildir. Bununla beraber herpes tedavisinde kullanılan ilaçlar virüsün ataklarının sıklığını azaltıp, lezyon oluşumunun şiddetini düşürmektedir. İlaçların sağladığı bir diğer etki de hastalığın bulaşıcılık etkisini düşürmektir.

Uzmanlar genital uçuk hastalarına öneri olarak lezyon görülen bölgelerin temiz ve kuru tutulması tavsiyesinde bulunur. Bu bölgere mümkün olduğu kadar az dokunmak, dokunduktan sonra elleri dezenfekte etmek büyük önem taşır. Virüsün atağa geçtiği dönemlerde soğuk kompres veya bu etkiye sahip jeller kullanmak uçukların azalmasında etki sağlar. Ataklar geçene kadar cinsel ilişkiye girmemek hastalığın bulaşmasında engelleyici rol oynar.

Teşhisi zor olan bir hastalık olan genital herpes, farklı bir hastalık ile kolayca karıştırılabilir. Daha ciddi bir cinsel hastalığın herpesle karıştırılarak tedaviye gidilmemesi ölümcül sonuçlara kadar gidebilir. Genital bölgelerde çıkan yara ve doku bozulmaları muhakkak doktora gösterilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.