DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu

Guatr Nedir Belirtileri Nelerdir

31.03.2020
154
A+
A-

Guatr tiroit bezinin büyümesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Günümüzde tiroit bezinde büyüme olan kişilerin yaşadığı sorunlardan biri olan guatr, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Guatr ile ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz bu yazımızda Guatr nedir? Guatr neden olur? Guatr belirtileri nelerdir, Guatr tedavisi, Guatr Ameliyatı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz..

Guatr Nedir

Tiroit bezlerinin anormal şekilde büyümesi guatr hastalığıdır. Tiroit bezi vücudumuzda boynun ön ve yan taraflarında bulunan H harfi şeklinde yerleşmiş iç salgı bezidir. Guatr boyun kısmında adem elması olarak isimlendirilen çıkıntının altında bulunur. Tiroit bezi metabolizmanın çalışmasını etkileyen en önemli etkendir. Ayrıca tiroit hormonu sadece metabolizmayı değil vücudun birçok organını etkiler. Tiroit bezi; sindirim sistemi, vücut ısısı, enerji harcama, beyin ve kalbin düzgün çalışması gibi birçok sistemi etkiler.  Tiroit bezinin büyümesi ise guatr hastalığına neden olur. Tiroit bezi büyümesi hormon seviyesini etkileyebilir. Hormon seviyesi azalabilir ya da artabilir.

Guatr Testi Nasıl Yapılır

Guatr belirtileri yaşadığınızı hissediyorsanız tiroit uyarıcı bir hormon (TSH) testi yaptırmalısınız. Kandaki TSH miktarını ölçerek tiroit bezinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol edebilirsiniz. Yapılan bu test ile tiroit hormonunuzun az mı çok mu çalıştığını öğrenebilirsiniz. TSH seviyesi gün boyunca değişkenlik gösterdiğinden bu testi mümkün olduğunca sabah yaptırmalısınız.

Guatr Neden Olur

Guatrın oluşmasındaki en önemli sebep iyot eksikliğidir. Tiroit bezi tiroit hormonu üretmek için kandan iyot alır. Eğer vücutta yeterince iyot yoksa tiroit hormonu yeterince üretilemez. Yeterince tiroit hormonu üretilmediği zaman tiroit bezi büyümeye başlar. Ülkemizde de iyot eksikliği çok sık rastlanan bir durumdur. Ancak sağlıklı beslenerek yeterince iyot minerali alınabilir.

Sigara içmek; Çok sigara içmek guatra neden olur. Sigaranın içinde bulunan kimyasal maddeler vücudun iyottan yararlanmasını engeller. Sigara içmek iyot eksikliğine neden olabileceği için guatra da zemin hazırlar.

İyot fazlalığı; İyotun eksikliği gibi çok fazla iyot alınması da sakıncalıdır. Vücutta fazla miktarda iyot alınması da tiroit bezini olumsuz etkiler ve guatra neden olur. İyotun vücutta fazla birikmemesi için beslenmeye dikkat edilmelidir. Çok fazla iyot içeren besinlerin tüketilmesi sınırlı olmalıdır. Karalahana bu konuda bilinen besinler arasındadır ancak henüz kesinlik kazanmamıştır.

Radyasyona maruz kalma: Tüm bunların yanında radyasonun da guatr neden olduğu düşünülmektedir. Özellikle Çernobil faciasından sonra Karadeniz Bölgesinde guatr vakaları artış göstermiştir. Radyasyonlu topraklarda yetiştirilen tüm besinler guatr oluşumundan sorumludur.

Guatr Belirtileri Nelerdir

Guatr belirtileri kendini ağrılı şekilde belli etmez. Büyüyen tiroit bezleri yutkunmayı zorlaştırarak öksürüğe sebep olur. Kimi hastalarda ise tiroit bezleri çok şişmez ve dikkat edilmediği zaman belli olmaz.

Guatr belirtisi tiroit bezinin büyümesiyle ilişkilidir. Tiroit bezinin büyümesiyle boynun ön bölümünde şişkinlik dışarıdan bakınca fark edilir boyuta ulaşır. Boyunda oluşan şişkinlik yumru şeklindedir. Oluşan şişkinlik tiroit bezinin ne kadar büyüdüğüne bağlıdır.

Guatr hastalığının bir diğer belirtisi ise boğaz bölgesinde oluşan şişkinliğin öksürüğe neden olmasıdır. Şişkinlik boğaz ve boyun bölgesinde ağrıya da neden olabilir.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır

Guatr tanısı hekim tarafından tiroit bezi muayenesi, tiroit testleri ve tiroit ultrasonografisi sonuçları ile olur. Guatr tedavi şeklini de bu testler belirler.

Guatr hastalığında tedavi şekli tiroit bezlerine göre yapılır. Tiroit bezinin büyüklüğü ve tiroit hormonu seviyesi tedavi yöntemini belirler. Tiroit hormonu çok yüksek çıkması durumunda ilaç tedavisi uygulanarak hormon seviyesinin düşürülmesi sağlanır.

Guatr oluşmasının en büyük nedeni iyot eksikliğidir. Guatr tedavisinde iyot takviyesi yapılarak tiroidin dengelenmesi sağlanır.  Eğer ilaç tedavisine rağmen tiroit hormonu yükselmeye devam ediyorsa cerrahi olarak tiroit bezinin bir kısmı çıkarılır. Tiroit bezi büyümesi tedavisi için ise radyoaktif iyot tedavisi yapılmaktadır.

Guatra Ne İyi Gelir

Guatra neden olan iyot eksikliğini gidermek için iyot bakımından zengin gıdalar tüketilmesi oldukça faydalıdır. İyot zengini besinleri tüketerek vücudun daha fazla iyot alması sağlanır. Bunun için; Balık ve karides gibi deniz ürünleri süt ve süt ürünleri, iyotlu tuz tüketilebilir.

Guatr Ameliyatı

Tiroit bezinin çok şişmesi sonucu sürekli öksürük oluşabilir ve bu da nefes almayı engelleyebilir. Bu noktada guatr ameliyatı yapılarak büyüyen tiroit bezleri alınır. Bazı durumlarda guatr ameliyatları sonrası komplikasyonlar görülebilir. Örneğin ses telleri hasar gördüyse ses kısıklığı görülebilir. Bazen de cerrahi operasyon sırasında paratiroid bezleri yanlışlıkla çıkarılır. Böyle durumlarda hastada kalsiyum eksikliği gelişir. Bu durum yaşandığında da hastaya ilaç olarak kalsiyum vermek gerekebilir.

Guatr Biyopsisi

Tiroit bezinde nodül veya nodüller var ise yani nodüler guatrınız var ise biyopsi yapılır. Birden fazla nodülünü var ise her nodül için ayrı biyopsi yapılır. Tiroit biyopsisi yapılmadan önce bütün tetkiklerin yapılması gerekir. Tiroit bezinde küçük bir nodül bile olsa biyopsi yapılmasında fayda vardır. Buradaki nodülün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğunun öğrenilmesi gerekir. Günümüzde guatr biyopsisi teknolojisi oldukça geliştiğinden operasyon kolay ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.