DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu

Hamilelikte Ne Zamana Kadar Seyahat Edilir

Hamilelikte Ne Zamana Kadar Seyahat Edilir
18.07.2020
155
A+
A-

Hamilelikte Seyahat Edilir Mi

Hamilelik süresince bazı anne adayları seyahat etmek konusunda tereddüt yaşayabiliyor. Yaklaşık 9 ay süren bu süreçte anne adayının seyahat etmeden geçirmesi aslında  mümkün değil.

İstisnai durumlar hariç tüm hamile bayanlar rahatlıkla seyahat edebilirler. Yapılacak seyahatler uzun hamilelik dönemindeki anne adayı için motivasyon kaynağı olacaktır. Hamileliğin hangi dönemlerinde ne sıklıkla seyahat edileceğini önceden doktoruna danışarak ve seyahat sırasında alınacak ufak önlemlerle rahatlıkla seyahat edilebilir.

Hamilelikte seyahat edilir mi sorusuna genel bir cevap verdikten sonra daha önemli olan detaylara aşağıdaki gibi göz atalım.

Hamileler için en ideal seyahat zamanı 14 ve 28. haftalar arasındaki dönemlerdir. Bu dönemlerde erken doğum riski ve düşük riski en az durumdadır.

Hamilelikte Seyahat

Hamilelik döneminde araba, uçak, tren  ile yolculuklar yapılabilir. Bu yolculuklar esnasında alacağınız basit önlemlerle seyahatinizi daha güvenli ve rahat hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki hamilelikte seyahat önerileri olarak kendi yapınıza uygun olan durumları seçebilirsiniz

Hamilelikte araba yolculuğu yapılır mı ; Eğer araba kullanacaksanız emniyet kemeri takmalısınız. Emniyet kemeri takmak bebek için olumsuz bir durum yaratmaz. Hamilelerin kullanımına uygun tasarlanmış emniyet kemerleri karnı sıkıştırmak ve kesinlikle kullanılması gerekir.

Ancak araba kullanımı son aylarda kısıtlanmalıdır.  Anne karını son aylarda büyüyeceği için direksiyon ile baskı altında kalmamalıdır. Araba içerisinde uzun süre oturmak kan dolaşımını etkile ve el ve ayaklarda şişmelere neden olabilir.  Bu nedenle araba ile yapılacak  uzun seyahatlerde 2 saatte bir mola vererek kısa yürüyüşler yapılarak kan dolaşımı arttırılabilir.

Araba yolculuklarında  emniyet kemerinizi muhakkak bağlamalısınız.  Kemeri bağlarken karnınızın üzerinden değil  karnınızın altından geçmesini ve kalçanız ile aynı hizada olmasına dikkat etmelisiniz. Aracın emniyet kemerini eğer hamile olduğunuz zaman karnınızın üstünden geçirir ve bağlarsanız olabilecek kaza durumunda ortaya çıkan şiddetli basınç bebeğin plesentasının erken ayrılmasına neden olabilir.

Hamilelikte stres ve heyecan zararlıdır.  Trafikte mümkün olduğunca stresten uzak kalınmalıdır.

Yoğun trafiklerde sürücü olarak yola çıkmamaları tavsiye edilir.  Yoğun trafik anne adayını daha fazla yorar.

Hamile araba kullanırken acil durumlarda bağlantı kurabilecek şekilde donanımlı olmalıdır.

Seyahat süreleri çok uzun olmamalıdır. 6-8 saati geçmemelidir.

Uçak yolculukları hamileler için en güvenilir ve konforlu seyahat biçimidir.  Doktor izin verdiği sürece  hamileliğin her döneminde uçak ile seyahat edilebilir. Ancak hamileler uçak ile seyahat etmeye  çoğu zaman endişe ile yaklaşmaktadır. Hava yolu firmalarının hamilelerden  doktor onaylı uçabilir beyanı istemesi  bu endişeyi arttırabilir. Ancak günümüzde  hava yolu firmaları hamileliğin 8. ayına kadar rapor istememektedir.

Hamileliğin son ayında doktor izin belgesini istemektedir. Uçak içerisindeki basınç  anne adaylarını rahatsız etmeyecek ölçüdedir. Hamile bir anne adayının uçak içinde aldığı riskler normal kişiyle aynıdır.

Uçak ile seyahatlerde oluşabilecek sorun hareketsizliğe bağlı olarak kan dolaşımının bozulmasıdır. Hamileler bunun için koridor tarafına bacaklarını uzatabileceği  şekildeki koltuklara oturarak seyahat etmelidir ve uçak yolculuğu sırasında da emniyet kemerini takmalıdır.

Hareketsizliğe bağlı oluşabilecek kan dolaşımı rahatsızlığı için doktor tarafından verilecek kan sulandırıcı ilaçlar kullanılabilir.

Hamileyken akıllarda karışıklı yaratan ise güvenlik dedektör kapılarından geçilip geçilmeyeceği yönünde. Hava alanında bulunan güvenlik dedektörlerinden geçilebilir. Bunlar metal dedektörlerdir ve X ışını ile çalışmazlar ve radyasyon  içermezler. Dolayısıyla anneye ve  bebeğe zarar vermez. Burada karıştırılan durum Güvenlik kapılarının da X-ray cihazı olduğu ve radyasyon içeriğidir. Kişilerin geçtiği kapılar X-ray değildir. Valiz ve çantaların kontrolünü yapan cihazlar X-ray cihazlarıdır.

Otobüs ile seyahat edilecekse otobüsün en arkasına ve tekerlek üzerine oturulmamalıdır. Otobüs seyahatlerinde koridor kenarı tercih edilmeli ve ayakların uzatılabilecek bir pozisyon tercih edilmelidir. Güneş ışığına maruz kalmamak gerekir.  Hareketsizliğe bağlı  kan dolaşımı bozulacağı için otobüs mola verdiği zamanlarda kısa yürüyüşler yapın. 2 saatte bir mola vermiyor ise koridor 2-3 dakika ayağa kalkıp tekrar oturun.  Bol miktarda su içmeye özen gösterin.

Gemi seyahatleri konforlu olmakla birlikte geminin rotası ve acil durumlarda donamımı çok önemlidir. Kusmalar ve bulantılar gemi seyahatlerinde artabilir. Uzun süre gemi yolculukları tercih edilmemelidir.

Hamilelikte yolculuk esnasında en önemli risk  meydana gelebilecek komplikasyon ve oluşabilecek bir enfeksiyon ile baş etmektedir. Karın ağrısı, vajinal kanama, su kesinin açılması, şiddetli  baş ağrısı gibi durumlarda gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır.  Seyahat zamanlarında temiz olmayan gıdalar ve sıvılar tüketilmemelidir. Hamilelik döneminde hamileliğinizi takip eden doktorunuza seyahat süresi ve şekli konusunda danışılmalı ve vereceği  fikir ve önerilerine uyulmalıdır.

Hamilelikte Seyahat Etmek Ne Zaman Yasak

Hamilelik dönemlerinde seyahat etmekte bir sakınca yoktur. Ancak İlk 3 ay sonraki 3 ay ve son 3 ay için dikkat edilmesi  gereken önlemler vardır.  Kanamalı ve düşük riski  olan bir gebeliğin kesinlikle uzun süreli seyahatlere çıkmaması gerekir.

Hamilelik süresince en uygun seyahat dönemi 3-6 aylık dönemdir. 3 aydan sonra bulantı, kusma aşerme gibi sorunlar geride kalır, düşük yapma riski de azalır ve hamilelikte keyif veren döneme girilir. Hamileliğin 6. ayından sonra seyahatlerde dikkatli olunması ve seyahatlerin azaltılması gerekir.

Çünkü büyüyen karın ile birlikte hareketlerde kısıtlama olur. Bu aylarda   gelişebilecek ani komplikasyonlarda erken doğum oluşabilir ve bebek tam gelişmeden de doğabilir. Dokuzuncu aya girildiği ise hamileliğin son ayı olduğu ve doğum beklendiği için seyahatler tercih edilmemelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.