DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu

Mide Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir

Mide Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir
31.03.2020
152
A+
A-

Mide Kanseri Nedir

Mide kanseri kanser türleri arasında en sık görülenidir. Mide kanseri genellikle geç teşhis edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri geç ortaya çıkar ve teşhis de geç konur. Mide kanseri midede bulunan kanserli hücrelerin üremesiyle başlar. Kanserli hücreler zamanla tümör halini alır ve mide mukoza zarında farklı sebeplerden dolayı tümörler oluşur. Mide kanseri ülkemizde de en sık görülen kanser türleri arasındadır.  Mide kanseri vakaları incelendiğinde erkeklerin kadınlara oranla mide kanserine daha fazla yakalandıkları görülmektedir. Özellikle doğu bölgelerimizde mide kanseri daha fazla görülmektedir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir

Mide kanserinin belirtileri erken gelişmez. Hastalık ilerlemeye başladıktan sonra belirtiler kendini gösterir. İlk hafif belirtiler; Mide bulantısı ve kusma şeklindedir. Ancak bu belirtilere bakılarak mide kanseri teşhisi yapmak doğru olmaz. Mide kanserini tetikleyen risk faktörleri vardır. Geçmeyen ülser, gastrit, bağırsak sorunları mide kanserini tetikler kanserli hücrelerin oluşmasına neden olabilir.

Dışkıda kan görülmesi; Dışkı renginin çok koyu renkte olması mide hastalıkları için dikkat edilmesi gereken bir belirtidir. Çok koyu kahve siyaha çalan dışkı rengi fark etmeniz durumunda hemen bir doktora başvurmalısınız. Dışkıda kan ayrıca farklı hastalıkların da belirtisi olabilir. Ülser, hemoroid gibi.

Bulantı ve Kusma; Sık sık mide bulantısı ve arkasından kusma belirtileri midede işlerin yolunda gitmediğini habercisidir. Herhangi bir sebep olmadan ( alerji, ağır yemek yemek) meydana gelen kusmalar mide kanserinin en sık görülen belirtisidir.

Midede Ağrı; Mide ağrıları can yakan ağrılardır ve mide kanserinin en sık görülen belirtilerindendir. Mide ağrısının şiddeti hafif olabileceği gibi can yakan şiddetli ağrılar şeklinde de görülebilir.

Hızlı Kilo Kaybı; Eğer diyet ya da egzersiz yapılmadan hızlı ve aşırı şekilde kilo kaybı yaşanıyorsa bu durum mide ile ilgili önemli bir sıkıntının habercisi olabilir.  Nedensiz ve hızla verilen kilo ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıkları ve kolon kanseri belirtisi olabilir.

Yorgunluk; Nedensiz şekilde oluşan yorgunluk ve kendini halsiz hissetme çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Ancak nedensiz yorgunluğa mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerde ekleniyorsa bu belirtiler mide kanaması belirtisi de olabilir.

Mide Kanseri Neden Olur

Mide kanserinin nedeni tam bilinmemekle birlikte mide kanserine neden olan bazı risk faktörleri bulunmaktadır.  Mide kanserine neden olan riskler;

Mide rahatsızlıkları; Ülser, gastrit, midede enfeksiyon ve mide polipleri gibi mide rahatsızlıkları  mide kanseri riskini arttıran rahatsızlıklardır. Ayrıca anemi ve başka hastalıkların olması da mide kanseri riskini arttırır.

Alkol ve sigara; Alkol ve sigara mideyi olumsuz etkileyen maddeleri içerirler. Özellikle çok sık alkol kullanımı başta siroz olmak üzere çeşitli kanser türlerine neden olur.

Sağlıksız beslenme; Beslenme düzeninde fast food gıdalar, aşırı tuz tüketimi ve işlenmiş füme gıdalarla beslenilmesi mide kanseri riskini arttırır. Ayrıca sebze ve meyveleri yeterince tüketmemek de mide kanseri riskini arttıran nedenler arasındadır.

İleri Yaş; Mide kanserine yakalanma yaşı genellikle ileri yaşlarda olmaktadır. Özellikle 70-75 yaş aralığındaki bireylerde görülmektedir.

Genetik Faktör; Mide kanserine yakalanma riski ailesinde daha önce mide kanseri geçirmiş bireylerde daha yüksektir. Eğer ailenizde mide kanseri geçirmiş yakınlarınız varsa sağlığınız için düzenli mide tetkikleri yaptırmalısınız.

Cinsiyet; Mide kanseri erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir. Erkeklerde mide kanserine yakalanma riski kadınlara göre 2 kat fazladır.

Mide Kanseri Teşhisi

Mide kanseri belirtilerini ayırt ederek mide kanseri teşhisi konması için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız mide rahatsızlığınızın erken teşhis edilmesi için bir uzmana görünmenizde yarar var. Unutulmamalıdır ki her hastalık ve kanser türünde erken teşhisin çok önemi vardır. Tedavi için önemli bir aşama sunar.

Mide kanseri teşhisi için risk faktörleri ve belirtiler çok önemlidir. Mide kanseri şüphesi durumunda gaita (dışkı testi) testi yapılarak dışkı içinde kan olup olmadığını kontrol edilir. Dışkıda kan görülmemesi durumunda mide röntgeni çekilir ya da mide ve bağırsakların kamera ile incelendiği endoskopi ya da kolonoskopi yapılır.

Bütün bu tetkiklerin sonucunda midede  bir kitle tespit edilmesi durumunda kitle üzerinden bir örnek alınıp (biyopsi) incelenmesi ve kitlenin kanserli olup olmadığı incelenerek mide kanseri teşhisi konulur.

Özellikle ailesinde mide kanseri yaşayanların mide rahatsızlığı belirtileri konusunda daha hassas olup doktora başvurması gerekir. Düzenli kontrollerin de aksatılmaması önemlidir.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri tedavisinde midedeki kanserli kitlenin büyüklüğü, tipi, hastalığın hangi evrede olduğu önem taşımaktadır. Mide kanseri tedavisinde tedavi şekli ameliyat, kemoterapi ve radyasyon şeklinde olmaktadır.

Ameliyat; Kanserli kitlenin mideye çok fazla yayılmadığı durumlarda yapılır. Cerrahi operasyonla midenin kanserden etkilenen dokuları ya da midenin bir kısmı alınır. Ameliyat midenin kanserden kurtulmasını sağlar. Eğer kanser midenin büyük bölümüne yayılmışsa midenin tamamı da alınabilmektedir.

Kemoterapi; Kanserli dokuların geçmesi ve yayılmasını durdurmak için alınan ağır ilaçlardır. İlaç tedavisi haplarla ya da damar yoluyla yapılabilir. İlaçların yan etkisi oldukça ağırdır, saç dökülmesi ve halsizlik yapabilir.

Radyasyon Tedavisi; Kanserli hücrelerin yüksek enerji dalgaları ile yok edilmesidir. Kanserli hücrelerin ışın tedavisiyle kurutulmasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.